Walcz ze smogiem w swoim domu – przeciwsmogowe oczyszczacze powietrza

Smog to poważny problem, który dotyka każdego z nas. Zanieczyszczone powietrze niesie ze sobą zwiększone ryzyko wielu groźnych chorób – od alergii i astmy aż do zawałów i nowotworów. Jak z nim walczyć?

Za powstawanie smogu odpowiedzialna jest przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli emisja szkodliwych pyłów z domowych pieców węglowych, w których spala się nieefektywnie słabej jakości paliwa – węgiel, a także śmieci.

Smog to problem przede wszystkim zimą, w sezonie grzewczym. Dodatkowo wzmaga go bezwietrzna aura i brak opadów. To właśnie wtedy w wielu miejscowościach w kraju ogłaszane są alarmy smogowe.

Walka ze smogiem jest złożona i wymaga współpracy wielu osób – decydentów oraz samych mieszkańców. Wymiana pieców na nowe, ograniczenie sprzedaży niskiej jakości paliwa, regularne kontrole to podstawa, ale działać można też we własnym zakresie, aby bronić się przed skutkami smogu – w tym przypadku najlepszy wybór to przeciwsmogowe oczyszczacze powietrza, które obecnie są coraz bardziej popularne.

Czym są przeciwsmogowe oczyszczacze powietrza?

Pod pojęciem takim jak przeciwsmogowe oczyszczacze powietrza znajdują się takie oczyszczacze, które umożliwiają efektywne filtrowanie powietrza i usuwanie z niego smogu, a dokładnie pyłów PM2.5 oraz PM10, które wchodzą w jego skład.

Oczyszczacze powietrza bazują na wentylatorach i filtrach, które pozwalają na oddzielenie zanieczyszczeń od powietrza. Najbardziej efektywne są w tym przypadku filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), które są w stanie zatrzymać ponad 99 proc. cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra – to nie tylko pyły PM2.5 oraz PM10, ale także inne drobinki – kurz, alergeny, a nawet wirusy, bakterie, grzyby.

W oczyszczaczach stosuje się także inne typy filtrów, na przykład filtry węglowe dobrze pochłaniające zapachy czy filtry elektrostatyczne, które powodują jonizację powietrza.

Jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Obecnie w sklepach można znaleźć różne przeciwsmogowe oczyszczacze powietrza, które pozwalają na efektywne oczyszczanie powietrza w domach. O czym należy pamiętać przy zakupie takiego sprzętu?

Przede wszystkim przeciwsmogowe oczyszczacze powietrza dobieramy do wielkości pomieszczenia, w której mają być one używane. Im większa przestrzeń, tym sprzęt ten powinien być bardziej wydajny.

Także zwróćmy uwagę na rodzaj zastosowanych filtrów i ich deklarowaną żywotność przez producenta.

W sprzedaży dostępne są także przeciwsmogowe oczyszczacze powietrza z dodatkowymi funkcjami, na przykład z miernikiem zanieczyszczenia powietrza, z funkcją automatycznej pracy w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza, z nawilżaczem.

W przygotowaniu artykułu pomagała firma oferująca: https://oczyszczacze-powietrza.com/smog/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.