Upadek seniora – czym grozi i jak mu zapobiegać?

Każdemu przynajmniej raz w życiu zdarzyło się upaść – u osób w młodym wieku zajścia takie nie stanowią prawie żadnego ryzyka. Natomiast u osób starszych potrafią nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, stanowiąc nawet zagrożenie dla życia. Czym grozi upadek seniora i jak mu zapobiegać?

Upadek osoby starszej

Statystyki podają, że co drugiej osobie po 65 roku życia zdarza się sporadycznie przewracać. Po ukończeniu 80 lat, upadku zaznaje już co trzeci senior. Jednak nie tylko częstotliwość upadków u osób starszych stanowi poważne zagrożenie, ale przede wszystkim konsekwencje, które mogą z niego wynikać. Urazy głowy mogą dać o sobie znać dopiero po jakimś czasie. Wiele potknięć kończy się złamaniem, stłuczeniem lub zwichnięciem. W przypadku seniorów zrośnięcie się złamanych kończyn może trwać miesiącami, powodując odleżyny, zakrzepice żył oraz pogorszenie stanu psychicznego. U niektórych osób stwierdza się tzw. zespół poupadkowy – senior w obawie o kolejny upadek, znacząco ogranicza swoją aktywność, co negatywnie odbija się na jego samopoczuciu i zdrowiu.

Jak zapobiegać upadkom? 

W przypadku starszych osób regularne spacery i gimnastyka są bardzo ważne, ponieważ pozwalają im zachować sprawność. Nawet jeśli senior obawia się upadku, nie powinien się izolować i rezygnować z umiarkowanych aktywności fizycznych. Aby ograniczyć ryzyko upadku warto zadbać o porządne wyposażenie takie jak obuwie antypoślizgowe, wózek na zakupy, a nawet laskę czy balkonik. Dom seniora powinien być przystosowany do jego potrzeb, co obejmuje zainstalowanie uchwytów w łazience, zadbanie o intensywne światło czy właściwą wysokość mebli. Gdy osoba starsza obawia się sama wychodzić na spacery, dobrze, jeżeli towarzyszy jej inny członek rodziny lub opiekunka. Jeżeli jednak upadki u seniora zdarzają się bardzo często, a do tego dochodzą problemy z pamięcią, warto udać się na konsultację do lekarza, w celu sprawdzenia, czy nie rozwija się u niego choroba Parkinsona.