Suche oko – jakie krople warto zakupić?

Zespół suchego oka, który nazywany jest także potocznie suchym okiem, jest schorzeniem, które polega na niewystarczającym wydzielaniu łez lub zaburzonym składzie filmu łzowego. W takich przypadkach ważne jest prawidłowe nawilżenie oczu, do czego stosuje się specjalistyczne krople do oczu. Które z nich będą najlepszym zakupem?

Łzy produkowane w gruczołach łzowych oczu pełnią bardzo ważną rolę. Mają za zadanie nawilżać gałkę oczną oraz oczyszczać ją z osiadających na niej zanieczyszczeń takich jak kurz, a także zabezpieczać przed drobnoustrojami.

Gdy gruczoły łzowe oczu nie produkują wystarczającej ilości łez albo też łzy mają nieprawidłowy skład, diagnozuje się tak zwany zespół suchego oka. Co jest powodem choroby? Jak się objawia? Gdy pojawia się suche oko jakie krople warto wybrać?

Główne przyczyny zespołu suchego oka:

  • wiek po 40. roku życia
  • zmiany hormonalne, w szczególności antykoncepcja hormonalna, menopauza
  • przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją
  • zanieczyszczenie powietrza
  • noszenie soczewek kontaktowych
  • palenie papierosów
  • niektóre choroby, w tym takie jak schorzenia tarczycy, choroby reumatyczne jak RZS, cukrzyca, kolegenozy
  • blizny na spojówkach powstałe wskutek zapaleń, oparzeń

Osoby mające zespół suchego oka są narażone nadmierne pieczenie, swędzenie oraz uczucie zmęczenia oczu. Mają także charakterystyczne wrażenie „piasku pod powiekami”. Mogą pojawić się także przejściowe zaburzenia widzenia.

Jak leczy się zespół suchego oka?

Leczenie odbywa się miejscowo i objawowo, aby można było wyeliminować objawy. Stosuje się głównie specjalne krople na suche oko Jakie krople wybiera się wtedy najczęściej?

Krople przeznaczone do leczenia suchego oka powinny zastępować naturalne łzy, dlatego też często określane są one mianem sztucznych łez. Zawierają najczęściej substancje takie jak hialuronian sodu, karboksymetyloceluloza, N-acetylokarnozyna, glicerol, które tworzą także na powierzchni gałki ocznej film ochronny.

Oprócz tradycyjnych kropli do oczu w sprzedaży znajdziemy także inne produkty, na przykład spray do oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.