Rozwód z orzekaniem o winie? Wybierz dobrego adwokata rozwodowego

Rozwód możemy otrzymać bez orzekania o winie albo z orzekaniem o winie – każdy z nich ma określony przebieg oraz konsekwencje. Gdy chcemy zdecydować się na wniesienie pozwu z orzekaniem o winie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy – najlepszym wyborem będzie doświadczony adwokat rozwodowy.

Do rozwodu może dojść w określonych przypadkach – główną przesłanką jest trwały oraz zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Musi wtedy dojść pomiędzy małżonkami do utraty więzi fizycznych, gospodarczych oraz psychicznych.

Na zgodne żądanie małżonków może dojść do zaniechania orzekania o winie przez sąd. Wówczas żaden z małżonków nie ponosi winy, co również oznacza szybsze orzeczenie rozwodu. Jednak sąd może również orzec o winie, która może być poniesiona ze strony jednego z małżonków albo z orzeczeniem winy obu stron.

Kiedy może dojść do orzeczenia rozwodu z winą?

Na rozwód z orzeczeniem o winie decydują się przede wszystkim ci małżonkowie, którzy są w małżeństwie poszkodowani przez drugiego małżonka. Warto jednak zaznaczyć, że muszą wtedy zajść określone przesłanki do orzeczenia o winie. Wśród nich znajdują się w szczególności takie jak:

  • nadużywanie alkoholu przez małżonka
  • inne uzależnienia
  • przemoc
  • zdrada
  • porzucenie przez małżonka
  • niezaspokajanie potrzeb rodziny

Oczywiście, to tylko przykładowe sytuacje, ponieważ warto wskazać, że nie znajdziemy gotowego katalogu przewinień małżonków w przepisach prawnych. W związku z tym sądy podchodzą to tych przypadków indywidualnie.

Ważne udowodnienie winy

Rozwód z żądaniem o winie jest również związany z koniecznością przedstawienia odpowiednich dowodów. Od ich mocy zależny jest wynik sprawy rozwodowej.

W postępowaniu rozwodowym pod uwagę bierze się szereg różnych środków dowodowych. Zaliczają się do nich między innymi zeznania stron, świadków, nagrania wideo oraz audio, notatki z interwencji policji, wiadomości SMS i e-mail, obdukcje, zaświadczenia lekarskie, rachunki, listy, a także innego rodzaju dokumenty.

W związku z tym w sprawach rozwodowych z orzeczeniem o winę bardzo ważne jest także skorzystanie z pomocy eksperta – dobrego adwokata rozwodowego, który będzie w stanie zapewnić kompleksowe wsparcie na każdym etapie związanym z rozwodem – od momentu przygotowania pozwu rozwodowego aż do spraw związanych z alimentami oraz opieką nad dziećmi.

Adresy kancelarii adwokackich specjalizujących się w rozwodach można znaleźć już teraz przez internet. W sieci możemy znaleźć również opinie oraz rekomendacje konkretnych adwokatów rozwodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.