Rodzaje wózków szpitalnych

W szpitalach oraz w innych placówkach medycznych stosuje się różne rodzaje wózków, które pozwalają na łatwe przechowanie i transportowanie odpowiednich przedmiotów. Jakie są główne rodzaje wózków szpitalnych? Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Wózki szpitalne, które określane są również mianem wózków medycznych, są jednym z podstawowych typów wyposażenia gabinetów lekarskich oraz innych pomieszczeń w placówkach medycznych.

Dzięki zastosowaniu w nich praktycznych kółek mogą być ławo przemieszczane po pomieszczeniu albo na większych odległościach.

W użyciu znajduje się szeroka gama wózków tego rodzaju, które możemy podzielić na różne typy w zależności od ich przeznaczenia. Poniżej prezentujemy rodzaje wózków szpitalnych.

Wózki pod aparaturę medyczną

To wózki szpitalne używane jako podstawa do sprzętu medycznego różnego rodzaju, na przykład pod aparaty USG, aparaturę endoskopową, wyposażenie anestezjologiczne, urządzenia laserowe.

Wózki tego rodzaju dają nie tylko odpowiednią przestrzeń na sam sprzęt, ale również posiadają dodatkowe elementy, na przykład wysuwane boczne blaty, miejsca na pojemniki i miski, statywy, kosze.

Wózki oddziałowe

Drugi typ wózków szpitalnych to wózki oddziałowe, które posiadają uniwersalne zastosowanie na oddziałach szpitalnych.

Wózki tego rodzaju mogą mieć zróżnicowaną konstrukcję w zależności od ich konkretnego przeznaczenia, na przykład możemy zamówić:

  • wózki do przewożenia leków, które wyposażone są w odpowiednie szuflady i pojemniki na specyfiki
  • wózki zabiegowe – stosowane w gabinetach i salach chorych, ułatwiają przechowywanie przedmiotów potrzebnych podczas prowadzenia zabiegów
  • wózki do przewożenia bielizny i odpadków – wyposażone w kosze i pojemniki do higienicznego przechowywania i przewożenia tych przedmiotów
  • wózki gastronomiczne – używane podczas przewozu potraw do pacjentów

Wózki do opieki nad pacjentami

Oprócz powyższych typów wózków szpitalnych wyróżniamy również takie, które zostały opracowane specjalnie z myślą o pacjentach – ułatwiają transport oraz pielęgnację pacjentów w placówce medycznej.

Wózki do opieki nad pacjentami mogą służyć do ich przewożenia – mogą być to zarówno wózki inwalidzkie, jak również wózki do transportu pacjentów w pozycji leżącej, wyróżniamy także wózki transportowo-kąpielowe oraz toaletowe, które są pomocne w pielęgnacji pacjentów mających trudności z robieniem tego we własnym zakresie.

Powyższe rodzaj wózków szpitalnych można zakupić w wielu firmach zajmujących się dostarczaniem wyposażenia medycznego. Z ofertami można zapoznać się także on-line.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.