Przemysł 4.0 – czy to prawdziwy przełom?

Na naszych oczach dokonuje się czwarta rewolucja przemysłowa. Wiele wskazuje na to, że dogłębnie ona zmieni nie tylko sposób postrzegania pracy w fabrykach, ale również zapotrzebowanie na pracowników i być może nawet przyszłość naszej planety. Jakie rozwiązania oferuje?

Przemysł 4.0 – automatyzacja i robotyzacja

Największe firmy na świecie, na czele z Amazonem, już dzisiaj pokazują, jak może wyglądać zapotrzebowanie na pracę w zakładach przyszłości. W pełni zautomatyzowane magazyny mogą być obsługiwane przez kilka osób, obsługując dziesiątki tysięcy zamówień dziennie. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu regałów paletowych, które w razie potrzeby mogą zmieniać swoje położenie, możliwe jest optymalne wykorzystanie całej przestrzeni magazynowej. W tak skonstruowanych magazynach nie jest wymagana obecność operatorów, oświetlenia, ani ogrzewania, co generuje ogromne oszczędności dla właściciela. Dodatkowo zaprogramowane roboty nie popełniają błędów, nie odpoczywają i są dostępne przez całą dobę.

Transport w fabrykach przyszłości

Jak możliwe jest zarządzanie magazynami czy zakładami produkcyjnymi bez obecności operatorów? Główna w tym zasługa specjalistycznych robotów autonomicznych AGV, które są w stanie samodzielnie interpretować zamówienia i poruszać się w celu ich skompletowania – podjeżdżając do odpowiednich regałów w magazynie. Potrafią przewozić do 1,5 tony, co w zupełności wystarcza do sprawnej realizacji powierzanych prac.

Co przyniesie przyszłość?

Bez wątpienia największe zmiany związane z przemysłem 4.0 dopiero są przed nami. Zwielokrotnią one szybkość produkcji, poprawią jej jakość i przyniosą ogromne oszczędności właścicielom zakładów przemysłowych – nie tylko na pracownikach, ale również mniej oczywistych rzeczach, jak sprzątanie, ogrzewanie, oświetlenie, toalety czy ubrania robocze. Roboty nie wymagają również szkoleń i kierownictwa. Najprawdopodobniej w takich właśnie warunkach będzie powstawała już wkrótce większość posiadanych przez nas rzeczy.