Prywatne szpitale – czy warto korzystać z ich usług?

W Polsce zdecydowana większość szpitali jest państwowa, ale pojawia się również coraz więcej placówek medycznych działających prywatnie. Wśród nich są również duże kliniki medyczne, które także określane są mianem szpitali. Czy warto korzystać z ich usług?

Opieka medyczna świadczona w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia często pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym także ci pacjenci, którzy mają do niej prawa, coraz częściej decydują się na leczenie prywatne.

Czym rożni się leczenie na NFZ od prywatnej opieki medycznej?

Na polskim rynku medycznym pacjenci mają przed sobą szeroką gamę różnych ofert medycznych.

Z leczenia w ramach NFZ mogą korzystać te osoby, które mają regularnie opłacaną składkę powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, która najczęściej opłacana jest z wynagrodzenia, ale można również wykupić ją prywatnie.

Druga opcja to leczenie prywatne – w tym przypadku koszty są już opłacane samodzielnie przez pacjentów lub też przez pracodawcę, gdy oferuje on pracownikom taką, dodatkową formę ubezpieczenia.

Jakie usługi oferują prywatne szpitale?

W prywatnych placówkach można korzystać z wielu usług medycznych, które obejmują między innymi:

  • konsultacje ze specjalistami w różnych dziedzinach medycznych
  • badania diagnostyczne, na przykład badania krwi, badania USG, EKG i inne
  • wybrane zabiegi w zależności od oferty placówki medycznej

Warto jednak wskazać, że placówki prywatne nie oferują wszystkich badań oraz zabiegów, dlatego też ich zakres obsługi jest węższy niż w przypadku placówek państwowych. Z drugiej strony, w przypadku dostępnych zabiegów, nie musimy tak długo czekać na nie w kolejkach, a także możemy skorzystać z nich w bardziej komfortowych warunkach.

Wobec tego osoby zainteresowane prywatną opieką medyczną najczęściej nie otrzymają w jej ramach pełnej obsługi. Jej zakres zależny jest od wybranego pakietu, a ten z kolei warunkuje koszty ubezpieczenia, które należy ponosić, albo wpływa na jednostkowe koszty leczenia, które mogą sięgać tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.