Profesjonalna obróbka zdjęć

Nowoczesne programy przeznaczone do obróbki zdjęć potrafią zdziałać cuda. Obecnie są one dostępne nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla każdego z nas, kto chciałby upiększyć posiadane fotografie czy też zmodyfikować je w dowolny sposób. W jaki sposób zacząć obróbkę zdjęć?

Obróbką zdjęć nazywamy całokształt różnych czynności mających na celu dopracowanie ich wyglądu. Zamiennie stosujemy też termin retusz. W ramach obróbki możemy zmienić barwy fotografii, wykadrować ją, poprawić szczegóły, usunąć lub dodać pewne elementy. Dzisiaj to bardzo łatwe, ponieważ możemy zrobić wszystko na komputerze – nawet bez posiadania szerokiej wiedzy w tej dziedzinie.

Programy do obróbki zdjęć

W internecie możemy znaleźć pełną gamę programów przeznaczonych do obróbki fotografii. Są to zarówno programy całkowicie darmowe, jak i płatne, także te dla profesjonalistów. W zależności od oprogramowania uzyskujemy dostęp do szeregu różnych funkcji – możemy między innymi zlikwidować efekt czerwonych oczu, poprawić kontrast oraz nasycić zdjęcia barwami, by był bardziej atrakcyjne. Możemy wykonać retusz skóry, zmienić kolorystykę na czarno-białą czy na sepię, przyciąć zdjęcie, wykonać jego lustrzane odbicie.

W bardziej zaawansowanych programach dostajemy do dyspozycji złożone narzędzia, które pozwalają nam też na zastosowanie specjalnych filtrów w celu uzyskania idealnego efektu, możemy korzystać z narzędzi typu „magiczna różdżka”, które jednym kliknięciem mogą zmienić zdjęcie tak, aby spełniło nasze oczekiwania, na przykład możemy wyszczuplać się na fotografiach czy łatwo usuwać z nich poszczególne elementy.

Swoją przygodę z obróbką fotografii najlepiej rozpocząć od darmowego oprogramowania – wtedy będziemy mogli zobaczyć, z jakich funkcji będziemy mogli korzystać. Wbrew pozorom, bezpłatne programy do obróbki zdjęć wcale nie są takie złe. Wiele z nich ma rozbudowane, profesjonalne narzędzia, które pozwalają na uzyskanie spektakularnych efektów.

Jak nauczyć się retuszować zdjęcia?

Bez odpowiedniego przygotowania trudno nam będzie uzyskać oczekiwany rezultat. Wiele programów zawiera specjalne samouczki, które krok po kroku pokazują, jak korzystać z narzędzi. W sieci możemy znaleźć też specjalne kursy obsługi oprogramowania, a jeżeli poszukujemy odpowiedzi, jak skorzystać z poszczególnych narzędzi, możemy też sprawdzić porady na forach internetowych lub wideo poradniki.

Oczywiście, praktyka czyni mistrza, dlatego na początku nie będziemy jeszcze mogli pochwalić się tak dobrymi wynikami jak osoby, które pracują z oprogramowaniem przez dłuższy czas. Jednak im częściej będziemy z niego korzystać, tym łatwiej będzie nam przychodzić profesjonalna obróbka zdjęć różnego rodzaju.

A może skorzystać z pomocy fachowców?

Jeżeli jednak nie możemy uzyskać satysfakcjonującego nas efektu lub nie mamy czasu na to, aby uczyć się obsługi programu do obróbki zdjęć, możemy też skorzystać z usług firm, które zajmują się tym profesjonalnie. Musimy tylko dostarczyć zdjęcia i wskazać, czego oczekujemy, a specjalista w tej dziedzinie stworzy dla nas zdjęcia dopracowane w najdrobniejszych detalach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.