Polubowna windykacja wierzytelności – co warto o niej wiedzieć?

Odzyskanie pieniędzy od dłużnika może być poważnym problemem. W takiej sytuacji wierzyciel może jednak szukać wsparcia w firmach windykacyjnych specjalizujących się w odzyskiwaniu długów.

Windykacja należności często wzbudza wiele pytań zarówno u wierzycieli, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze, jak i u dłużników, którzy nie spłacają zobowiązań w terminie. Pierwszym etapem windykacji jest tak zwana windykacja polubowna – na czym dokładnie polega?

Windykacja polubowna – co to jest?

Często windykacja kojarzy się ze skierowaniem sprawy do sądu oraz egzekucją prowadzoną przez komornika, ale zanim do tego dojdzie, ma miejsce polubowna windykacja wierzytelności  jest jednym z wielu miast w Polsce, w których można skorzystać z tego rodzaju usługi.

Windykacją polubowną określa się zespół czynności, które mają za zadanie nakłonienie dłużnika do uregulowania jego zadłużenia. Dłużnik jest wtedy informowany przez windykatora o tym, że posiada dług i powinien go spłacić w wyznaczonym terminie. Jednocześnie dłużnik informowany jest o tym, co grozi mu wtedy, gdy nie spłaci zobowiązania – to przede wszystkim wpisanie go na listy dłużników, na przykład do KRD – Krajowego Rejestru Długów, a także skierowanie sprawy do sądu.

Kontakt z dłużnikiem prowadzony jest jako:

  • listowny
  • telefoniczny – rozmowy i SMS
  • e-mailowy
  • osobisty

Zatem windykator również może przyjść do dłużnika, zarówno do jego domu, jak i do jego miejsca pracy, aby tam przekazać mu informacje o zadłużeniu i starać się zachęcić go do oddania długu. Windykator nie ma jednak uprawnień komornika – nie może zajmować mienia, a także musi postępować zgodnie z przepisami prawa, na przykład nie może zastraszać dłużnika.

Czy warto współpracować z windykatorem?

Wielu dłużników na etapie windykacji polubownej ucieka przed odpowiedzialnością – nie odbiera telefonów, listów, udaje, że nie ma ich w domu. Warto jednak wskazać, że takie działania mogą tylko przyspieszyć rozpoczęcie kolejnego etapu windykacji, czyli windykacji sądowej.

Jako dłużnik warto wtedy podjąć współpracę z windykatorem, ponieważ na tym etapie można także rozłożyć dług na łatwe w spłacie raty i pozbyć się problemu.