PM2.5 i PM10 w smogu – co to jest?

W kontekście smogu bardzo często pojawiają się dwa tajemniczo brzmiące terminy, a mianowicie PM2.5 oraz PM10. Czym dokładnie są?

Smog to poważny problem w Polsce, która znajduje się na szczycie listy najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Do przekroczenia norm zanieczyszczenia dochodzi głównie w okresie grzewczym, ponieważ smog w naszym kraju wywołuje głównie tzw. niska emisja, która związana jest ze spalaniem węgla i śmieci w domowych kotłach grzewczych.

Smog wywołuje szereg schorzeń zarówno u najmłodszych, jak również u osób dorosłych. Zwiększona zachorowalność na nowotwory układu oddechowego, alergie i astma, niewydolność serca i nadciśnienie tętnicze, obniżona koncentracja, wady wrodzone u dzieci i ich niższa masa urodzeniowa, zapalenia gardła i spojówek – to tylko wybrane dolegliwości powodowane przez smog.

Za ich powstawanie w dużej mierze odpowiedzialne są pyły zawieszone, które określa się mianem PM2.5 oraz PM10.

PM2.5 i PM10 – niebezpieczne pyły zawieszone

Pyły zawieszone takie jak PM2.5 oraz PM10 są mieszaniną substancji organicznych oraz nieorganicznych, które zawierają szereg toksycznych substancji dla człowieka, w tym między innymi:

  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne jak benzo[a]piren
  • metale ciężkie, w tym ogłów, kadm
  • dioksyny
  • furany

W przypadku pyłu PM2.5 mamy do czynienia z cząsteczkami o wielkości 2.5 mikrometra lub mniej, które z łatwością przenikają do układu oddechowego i następnie krwioobiegu człowieka. Pył PM10 ma wielkość 10 mikrometrów lub mniej.

Uwaga na przekroczone normy PM2.5 i PM10!

Jeśli notuje się przekroczone normy pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, najlepiej unikać wychodzenia na dwór. Gdy jednak musimy to zrobić, warto zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową. W domu z kolei najlepiej stosować oczyszczacze powietrza.

Aktualne stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10 możemy sprawdzać w serwisach internetowych oraz za pośrednictwem specjalnych aplikacji na smartfony, które na bieżąco informują o zanieczyszczeniu powietrza w polskich miejscowościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.