Odchudzanie się – ruch to nie wszystko dla optymalnych efektów!

Chcesz zrzucić nadmiar kilogramów? W takim przypadku warto pamiętać o ruchu. Jednak aktywność fizyczna to za mało, aby uzyskać optymalne efekty. O czym jeszcze warto pamiętać?

Wielu z nas ma do zrzucenia nadmiar kilogramów. Niekiedy to kilka, innym razem nawet kilkadziesiąt kilogramów. W takim przypadku nie warto czekać na kolejną okazję, ale zacząć działać już teraz – im prędzej zaczniemy, tym szybciej możemy zobaczyć oczekiwane wyniki!

Odchudzanie się – czym tak naprawdę jest?

Odchudzanie to nazwa procesu, który polega na obniżeniu masy ciała do masy prawidłowej, co pozwala dodatkowo na poprawę stanu zdrowia.

W ujęciu biologicznym odchudzanie się jest procesem, który służy spalaniu tkanki tłuszczowej, czemu towarzyszy często tworzenie się tkanki mięśniowej, lepsze trawienie, poprawa samopoczucia.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała ma bardzo duże znaczenie – zapobiega występowaniu wielu poważnych schorzeń. Nadwaga lub otyłość sprzyjają między innymi:

  • zmianom zwyrodnieniowym stawów kolanowych i biodrowych
  • zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa
  • nadciśnieniu tętniczemu
  • zawałowi serca
  • zatorom, wylewom krwi do mózgu
  • cukrzycy typu 2
  • kamicy żółciowej

Jak odchudzać się skutecznie?

Skuteczne odchudzanie się nie zawsze jest takie proste, jak może się wydawać. Aby osiągnąć wymarzoną wagę, trzeba doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego, czyli sytuacji, w której organizm spala zgromadzone w tłuszczu zapasy energii.

Za podstawę odchudzania bardzo często bierze się ruch. Aktywność fizyczna powoduje spalanie kalorii, a tym samym pozwala na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Basen, fitness, bieganie, jazda na rowerze, siłownia to jedynie kilka propozycji dla osób, które chciałyby zrzucić nadmiar kilogramów.

Warto jednak wskazać, że sam ruch to często za mało, aby odczuć znaczną różnicę. Dlaczego? Ponieważ aktywność fizyczna bez zmiany diety nie przyniesie tak dobrych rezultatów!

Nawet niewielka zmiana nawyków żywieniowych pozwoli na uzyskanie świetnych wyników. Dietetycy zalecają przejście na dietę zawierającą mniej węglowodanów przetworzonych, na przykład białego pieczywa czy makaronów, natomiast zwiększenie ilości warzyw i owoców, które zawierają dobroczynny błonnik pokarmowy. Również ważne jest picie dużej ilości wody.

Gdy chcemy uzyskać optymalne efekty w diecie, możemy skorzystać również z pomocy dietetyka – specjalista ten zbada naszą dotychczasową dietę i przygotuje indywidualny plan żywieniowy odpowiadający naszym wymaganiom oraz założonym celom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.