Nowe znaki drogowe związane z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Także w Polsce pojawia się coraz więcej samochodów ekologicznych – to właśnie z nimi związane jest pojawienie się nowych znaków drogowych, które już teraz warto poznać.

Samochody, które napędzane są alternatywnymi paliwami, są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie zanieczyszczają go tak jak te na benzynę oraz na olej napędowy, dlatego uznawane są za przyszłość motoryzacji.

Aby wspierać rozwój tej technologii oraz osoby, które ją wybierają, wiele miast wprowadza dla nich dodatkowe udogodnienia. Dotyczą one przede wszystkim parkowania w centrach miast i to z nim związane są nowe znaki drogowe.

Nowe znaki D-54 i D-55 i inne zmiany

W związku z rozwojem elektromobilności Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić dwa nowe znaki drogowe, a także doprecyzować znaczenie tych, które są już w użyciu.

Na ulicach będziemy mogli zobaczyć znak D-54, który będzie oznaczał tak zwaną strefę czystego transportu, a także znak D-55, który będzie oznaczał zakończenie tej strefy. Pierwszy z tych znaków ma być umieszczany przy wjazdach to strefy, natomiast drugi będzie stawiany przy wyjazdach.

Zmiany dotkną również znaku D-18, który wyznacza parking. Dotychczas ten znak drogowy mógł być uzupełniony odpowiednimi tabliczkami montowanymi pod nim, na przykład informowały one o tym, że jest do parking dla zaopatrzenia. Teraz będzie można dodać również tabliczkę informującą o tym, że parking przeznaczony jest dla samochodów elektrycznych.

Oprócz tego zmiany będą dotyczyły również pojawienia się napisu wewnątrz znaku P-20, który wskazuje na użytkownika miejsc postojowych. W przypadku tych zastrzeżonych dla samochodów napędzanych elektrycznie pojawi się napis EE, z kolei dla aut na gaz – napisy LPG oraz CNG.

Wsparcie dla elektromobilności

Pojawienie się nowych znaków ma związek z ustawą o elektromobilności, która obowiązuje od lutego. Zgodnie z nią rząd będzie wspierał te pojazdy, które będą wykorzystywały paliwa alternatywne, zapewniając im dodatkowe udogodnienia oraz ulgi.

Ustawa ta również zakłada tworzenie stref czystego transportu w przypadku zwartej zabudowy z przewagą budynków użyteczności publicznej. Do takich stref będą mogli wjechać tylko kierowcy samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi, ale zakaz nie będzie dotyczył mieszkańców oraz służb i innych uprzywilejowanych pojazdów. Pozostałe samochody byłyby objęte opłatą.

Warto wobec tego zapoznać się bliżej z nowymi znakami drogowymi, które niedługo mają pojawić się na ulicach polskich miast. Dla wielu kierowców to dobra wiadomość ze względu na ekologię, dla innych z kolei duże udogodnienie, ponieważ wjazd do centrów miast ma być znacznie utrudniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.