Niezbędne wyposażenie lokalu gastronomicznego

Aby dobrze wyposażyć lokal wszystko zależy od tego ile posiadasz funduszy na tego typu działalność. Trzeba podjąć trudne decyzje finansowe, aby nie wpędzić się w zbyt duże koszty. Dodatkowo ważne jest również jakiego rodzaju będzie to lokal np. jeżeli będzie to zwykły  fast food nie trzeba wyposażać lokalu w urządzenia takie jak piec konwekcyjny, płyty indukcyjne,  naświetlacze do jaj czy grill, może wystarczyć tylko mikrofala. Chyba, że będzie to fast food z prawdziwego zdarzenia, takie urządzania będą konieczne do zamówienia. Jeżeli planujesz otwarcie restauracji koszty będą niebagatelnie wyższe od zwykłego lokalu/baru gastronomicznego. Wyposażenie takiej restauracji będzie zależało od jej charakteru, ważne jest również aby było ono funkcjonalne i użyteczne.

Tak więc jeśli  planujesz wyposażyć swój lokal dobry sprzęt konieczne jest zamówienie:

  • Pieca konwekcyjno parowy – takie urządzenie daje wiele możliwości przyrządzenia kilku potrwa naraz w krótkim czasie. Jednocześnie nie trzeba się obawiać, że zapachy przejdą na inne potrawy. Działanie pary sprawia, że produkty nie tracą swoich wartości odżywczych i zachowują swój wyrazisty kolor. Dodatkowo para chroni potrawy przed wysuszeniem, a cyrkulacja powietrza zapewnia równomierną temperaturę w piecu.
  • Płyty grillowe – przeznaczone do smażenia różnego rodzaju mięsa, hamburgerów, naleśników, jajek i wielu innych potraw. Takie urządzenie pozwoli na przyrządzenie zdrowych i smacznych posiłków.
  • Naświetlacza do jajek – służą do przygotowywania potraw z jaj, przy ich pomocy jajka zostają odkażone poprzez promieniowanie UV. Takie urządzenie skutecznie zwalcza bakterie Salmonelli Enteritidis.
  • Szafy chłodniczej i mroźniczej – niezbędne do przechowywania żywności, pozwalające na zachowanie ich świeżości i z dala od niepożądanych zapachów i wysokiej temperatury.
  • Zmywarko-wyparzarki – przeznaczone jak sama nazwa wskazuje do zmywania i wyparzania naczyń i sztućców.
  • Kostkarki do lodów, kruszarki do lodu,
  • Naczyń, sztućców,
  • oraz innych urządzeń w zależności od rodzaju prowadzonego lokalu gastronomicznego.

Konieczne jest również wyposażenie lokalu w meble zarówno do kuchni, jak i stoliki, krzesła, lady itp. – do pomieszczenia dla gości.

Wyposażenie do gastronomi można kupić również używane. Jest znacznie tańszy sposób od nabycia nowego sprzętu, ale ma to również swoje minusy, gdyż taki sprzęt może częściej ulec awarii. Dobrze jest również nabyć lokal w miejscu, w którym już kiedyś istniał podobny lokal gastronomiczny, dzięki temu możemy zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy. Najczęściej właściciel odsprzedawanego lokalu jest jeszcze w posiadaniu sprzętu gastronomicznego oraz wyposażenia, co może znacznie nam ułatwić start takiego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.