Na czym polega druk sublimacyjny i jakie posiada zastosowanie?

Druk sublimacyjny jest jedną z technik druku, która stosowana jest powszechnie przy przygotowywaniu nadruków na różnych nawierzchniach. Na czym dokładnie polega druk sublimacyjny i jakie posiada zastosowanie?

Używane obecnie techniki druku pozwalają na nadanie atrakcyjnego, spersonalizowanego wyglądu wielu przedmiotom. W tym celu bardzo często stosuje się druk sublimacyjny, który wykorzystuje zjawisko sublimacji.

Druk sublimacyjny – co to jest?

Pod pojęciem takim jak druk sublimacja znajduje się technika druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji – bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego.

Drukowanie sublimacyjne określane jest również mianem transferu ciepła, ponieważ jest to druk, w którym stosuje się papiery transferowe oraz specjalne atramenty. Następnie, przy bardzo wysokim ciśnieniu oraz wysokiej temperaturze, nadruk na papierze jest przenoszony na przedmiot pokryty specjalnym lakierem poliestrowym.

W druku sublimacyjnym pomagają obecnie specjalne drukarki sublimacyjne, które wykorzystują ciepło przy przenoszeniu atramentów na materiały.

Zalety druku sublimacyjnego:

  • możliwość wykonania krótkich serii, a także pojedynczych przedmiotów z nadrukiem
  • jakość fotograficzna – wysoka jakość wykonanych nadruków, które posiadają atrakcyjne kolory, przejścia tonalne, ostre kontury
  • wysoka trwałość nadruku utrzymująca się nawet po wielokrotnym płukaniu, suszeniu przedmiotów
  • ekologiczny proces nadruku – atramenty sublimacyjne stosowane w procesie bazują na wodzie i nie zawierają szkodliwych dla środowiska naturalnego rozpuszczalników

Zastosowanie druku sublimacyjnego

Technika taka jak druk sublimacyjny pozwala na wykonanie nadruków na różnych materiałach, w tym na tworzywach sztucznych, na papierze, na tkaninach czy na metalu

Najczęściej druk sublimacyjny używany jest do zadruku koszulek, bannerów, flag i innych tkanin, kubków z ceramiki i innych wyrobów ceramicznych, toreb, a także przedmiotów z tworzyw jak obudowy, blach aluminiowych.

W związku z tym jest to technika często wykorzystywana w branży reklamowej – do przygotowywania odzieży reklamowej, gadżetów firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.