Mieszkania w Warszawie – ile zapłacimy za lokal w stolicy?

Warszawa od wielu lat znajduje się na liście najdroższych rynków mieszkaniowych w Polsce. To właśnie tutaj za własne mieszkanie musimy zapłacić często nawet dwa razy więcej niż w innych lokalizacjach. Ile średnio kosztują mieszkania w Warszawie? W których dzielnicach możemy kupić je najtaniej?

W marcu 2018 roku ceny nieruchomości w całej Polsce nie zmieniły się znacząco. Zarówno deweloperzy, jak i osoby sprzedające mieszkania na rynku wtórnym nie podnieśli cen. Zgodnie z najnowszymi statystykami średnio za jeden metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie musimy zapłacić 7 754 złote, z kolei za to na rynku wtórnym nawet około 9 168 złotych za jeden metr kwadratowy.

Podobnie jak w innych miastach, ceny zależne są od szeregu czynników, w tym między innymi od lokalizacji nieruchomości, od jej stanu technicznego, a także od metrażu. Gdy będziemy chcieli zdecydować się na mieszkanie o mniejszym metrażu, wtedy musimy liczyć się z wyższą ceną niż za to o większym metrażu. Różnice mogą dochodzić nawet do 1 000 złotych za jeden metr kwadratowy.

Gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej?

Gdy chodzi o lokalizację, najwięcej będziemy musieli zapłacić za mieszkanie w Śródmieściu, gdzie ceny transakcyjne przekraczają 10 000 złotych za metr kwadratowy. To właśnie tutaj znajdują się głównie starsze nieruchomości, ale ze względu na dobrą lokalizację są one droższe od wielu mieszkań prosto od deweloperów.

Dużo będziemy musieli zapłacić również za mieszkania na Żoliborzu, gdzie ceny wynoszą około 9 000 złotych za metr. Nieco niższe ceny czekają w takich dzielnicach jak Mokotów, Ursynów oraz Wilanów. Rosnącym zainteresowaniem ze względu na korzystne ceny cieszą się Wola i Bemowo, gdzie możemy wyszukać mieszkania kosztujące około 7 000 – 7 500 złotych za jeden metr kwadratowy.

Jeśli chodzi o dość tanie dzielnice, warto zwrócić uwagę między innymi na nowe mieszkania w dzielnicach Białołęka, Praga Północ oraz Praga Południe, Ursus oraz Bielany, a także na Ochotę, gdzie niekiedy możemy wyszukać je od dewelopera w cenie nawet około 6 500 czy 7 000 złotych za metr kwadratowy, dlatego to dość korzystna cena nieruchomości jak na stołeczny rynek.

Aktualne ceny nieruchomości w Warszawie można sprawdzić już teraz na portalach ogłoszeniowych, a także na stronach internetowych deweloperów. Jeśli interesują nas nowe nieruchomości, warto pamiętać o tym, że możemy też dokupić do nich usługę wykończenia pod klucz – to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy wtedy zajmować się sprawami wykończeniowymi samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.