Kto narażony jest najbardziej na powstawanie żylaków?

Przewlekła niewydolność żylna, która jest przyczyną żylaków, może tak naprawdę dotknąć każdego z nas. Na jej rozwój są jednak w wyższym stopniu narażone określone osoby – sprawdź, czy znajdujesz się w grupie ryzyka!

Nadmierny zastój krwi w kończynach dolnych wskutek zwężenia drożności żył oraz niewłaściwego przepływu żylnego to przewlekła niewydolność żylna. Jest ona związana z powstawaniem żylaków, czyli wrzecionowatych i workowatych przestrzeń żył widocznych na kończynach dolnych.

Przewlekła niewydolność żylna częściej dotyka kobiet – badania wskazują, że występuje ona nawet u 47% procent pań, a także u około 37% panów w Polsce. W młodszych grupach wiekowych dotyka ona nawet sześciokrotnie częściej płci żeńskiej! Płeć nie jest jednak jedynym czynnikiem ryzyka żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej.

Czynniki ryzyka:

  • wiek – przewlekła niewydolność żylna i żylaki częściej pojawiają się u osób starszych
  • czynniki dziedziczne – w rodzinach, w których rodzice i dziadkowie mają żylaki, ich ryzyko pojawienia się jest wyższe u dzieci i wnuków
  • ciążą – każda ciąża powoduje zwiększenie ryzyka rozwoju żylaków, każda kolejna podwyższa to ryzyko
  • częste zaparcia – osoby cierpiące na chroniczne zaparcia mają większe ryzyko powstawania żylaków
  • praca w pozycji stojącej albo siedzącej – długotrwałe przebywanie w jednej pozycji stojącej albo siedzącej zwiększa ryzyko powstawania żylaków
  • otyłość – u osób z nadmierną wagą przewlekła niewydolność żylna pojawia się także częściej
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych – może powodować zaburzenia w krążeniu krwi w kończynach dolnych
  • uprawianie sportów – dotyczy przede wszystkim podnoszenia ciężarów
  • korzystanie z gorących kąpieli, saun – może powodować zaburzenia w krążeniu krwi, dlatego takie kąpiele i saunę zaleca się kończyć zimnym prysznicem

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej to głównie uczucie ciężkości nóg, ich nadmierne zmęczenie, obrzęki, pojawienie się pajączków – popękanych naczynek.

Jak leczy się żylaki?

Obecnie stosuje się trzy główne metody leczenia żylaków – zachowawczą, farmakologiczną oraz zabiegową.

Metoda zachowawcza polega na noszeniu obcisłych rajstop i pończoch lub podkolanówek uciskowych, które wspierają prawidłowy przepływ krwi i zabezpieczają przed pogłębianiem się choroby.

Metoda farmakologiczna polega na podawaniu leków uszczelniających naczynia krwionośne i wspierających przepływ krwi.

Metody zabiegowe to szereg zabiegów, do których zaliczana jest między innymi skleroterapia, metody laserowe, usuwanie żylaków metodą pary wodnej SVS czy klejeniem specjalnymi klejami – metody VenaSeal, VenaClose i VenaBlock.

Więcej na: www.terapia.lodz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.