Krioterapia w leczeniu ginekologicznym
Krioterapia, czyli terapia niskimi temperaturami ma obecnie szerokie zastosowanie także w leczeniu ginekologicznym. Co warto o niej wiedzieć?
Metody leczenia ginekologicznego coraz częściej bazują na małoinwazyjnych, bezbolesnych oraz bezpiecznych dla pacjentek procedurach. Wśród nich znajduje się również krioterapia ginekologiczna, z której można skorzystać w wielu gabinetach.
Czym dokładnie jest krioterapia ginekologiczna? Kiedy prowadzona jest najczęściej? Jak przebiega ten zabieg i jak należy postępować po nim?
Na czym polega krioterapia?
Krioterapia, czyli terapia zimnem w medycynie to forma leczenia z wykorzystaniem temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza. W ginekologii najczęściej stosowana jest kriodestrukcja, która polega na wykorzystaniu par azotu doprowadzanych do miejsca z użyciem specjalnej sondy.
Zabieg krioterapii ginekologicznej prowadzi wówczas do zamrożenia komórek w danym obszarze i w konsekwencji do uszkodzenia danej tkanki, bez ryzyka dla tkanek okolicznych.
Wskazania do krioterapii ginekologicznej:
- nadżerki szyjki macicy
- kłykciny kończyste wywołane zakażeniem wirusem HPV
- inne zmiany, które mogą być poddane terapii zimnem
Krioterapia ginekologiczna – przebieg zabiegu
W celu kwalifikacji pacjentki do zabiegu najczęściej konieczne jest wykonanie zabiegu cytologii oraz kolposkopii.
Dla pacjentki krioterapia ginekologiczna jest zabiegiem bezbolesnym – zabieg na ogół nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych. Pozwala on także na uzyskanie lepszych efektów niż zabiegi polegające na wycinaniu czy wypalaniu zmian.
Lekarz przykłada do zmiany odpowiednią końcówkę – czas mrożenia to na ogół kilka minut. Po zabiegu pacjentka może tego samego dnia wrócić do domu – zalecana jest odpowiednia rekonwalescencja. Najczęściej nie pojawiają się żadne komplikacje.
Postępowanie po zabiegu krioterapii ginekologicznej
Przez około 2-3 tygodnie po zabiegu mogą pojawiać się obfite, wodniste upławy, dlatego zaleca się stosowanie podpasek i wkładek higienicznych. Nie należy stosować tamponów.
Przez 2-3 tygodnie po zabiegu należy unikać także stosunków seksualnych.