Krioterapia w leczeniu ginekologicznym

Krioterapia, czyli terapia niskimi temperaturami ma obecnie szerokie zastosowanie także w leczeniu ginekologicznym. Co warto o niej wiedzieć?

Metody leczenia ginekologicznego coraz częściej bazują na małoinwazyjnych, bezbolesnych oraz bezpiecznych dla pacjentek procedurach. Wśród nich znajduje się również krioterapia ginekologiczna, z której można skorzystać w wielu gabinetach.

Czym dokładnie jest krioterapia ginekologiczna? Kiedy prowadzona jest najczęściej? Jak przebiega ten zabieg i jak należy postępować po nim?

Na czym polega krioterapia?

Krioterapia, czyli terapia zimnem w medycynie to forma leczenia z wykorzystaniem temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza. W ginekologii najczęściej stosowana jest kriodestrukcja, która polega na wykorzystaniu par azotu doprowadzanych do miejsca z użyciem specjalnej sondy.

Zabieg krioterapii ginekologicznej prowadzi wówczas do zamrożenia komórek w danym obszarze i w konsekwencji do uszkodzenia danej tkanki, bez ryzyka dla tkanek okolicznych.

Wskazania do krioterapii ginekologicznej:

  • nadżerki szyjki macicy
  • kłykciny kończyste wywołane zakażeniem wirusem HPV
  • inne zmiany, które mogą być poddane terapii zimnem

Krioterapia ginekologiczna – przebieg zabiegu

W celu kwalifikacji pacjentki do zabiegu najczęściej konieczne jest wykonanie zabiegu cytologii oraz kolposkopii.

Dla pacjentki krioterapia ginekologiczna jest zabiegiem bezbolesnym – zabieg na ogół nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych. Pozwala on także na uzyskanie lepszych efektów niż zabiegi polegające na wycinaniu czy wypalaniu zmian.

Lekarz przykłada do zmiany odpowiednią końcówkę – czas mrożenia to na ogół kilka minut. Po zabiegu pacjentka może tego samego dnia wrócić do domu – zalecana jest odpowiednia rekonwalescencja. Najczęściej nie pojawiają się żadne komplikacje.

Postępowanie po zabiegu krioterapii ginekologicznej

Przez około 2-3 tygodnie po zabiegu mogą pojawiać się obfite, wodniste upławy, dlatego zaleca się stosowanie podpasek i wkładek higienicznych. Nie należy stosować tamponów.

Przez 2-3 tygodnie po zabiegu należy unikać także stosunków seksualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.