Kiedy posłać dziecko do szkoły?

Zarówno w Polsce, jak i okolicznych państwach zauważa się reformę szkolnictwa, która między innymi wiąże się z obniżenie wieku szkolnego. Decyzja ta u wielu rodziców budzi różnego rodzaju obawy i wątpliwości. Co warto brać pod uwagę, zanim podejmie się decyzje, w jakim wieku posłać dziecko do szkoły? Oto krótki poradnik.

Gotowość szkolna – co warto o niej wiedzieć?

W podjęciu decyzji rodzicom może pomóc diagnoza gotowości szkolnej, która polega na sprawdzeniu w jakim stopniu rozwijają się umiejętności dziecka. Co powinno znać dziecko zanim rozpocznie naukę w szkole? Z pewnością swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz imiona rodziców. Powinno także płynnie wymienić nazwy kolorów, pory roku czy dni tygodnia. Do pożądanych umiejętności należą natomiast takie czynności jak prawidłowe trzymanie ołówka, posługiwanie się przyborami szkolnymi, takimi jak pędzel, klej czy nożyczki, czy też kolorowanie obrazka, tak aby nie wychodzić poza linie. Dziecko powinno umieć się samodzielnie rozebrać i ubrać – między innymi zapiąć guziki, zasunąć suwak czy zawiązać sznurówki oraz rozstać się z rodzicami na dłuższy czas. Ponadto dobrze, jeżeli umie liczyć do 10, opowiadać co widzi na obrazku, budować poprawnie zdania, układać kilkuelementowe puzzle, odróżniać dźwięki oraz odnajdywać różnice na ilustracjach.

Jak wspierać dojrzałość szkolną dzieci?

Co mogą zrobić rodzice, jeżeli uważają, że ich pociecha nie rozwinęła jeszcze dojrzałości szkolnej? Warto wspierać ją stosując proste ćwiczenia. Doskonałym sposobem jest wspólne słuchanie głośnego czytania książek, audiobooków oraz bajek. W ramach zabawy można używać masy plastycznej, między innymi plasteliny lub ciastoliny. Doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności dziecka wraz z jednoczesnym zdobywaniem wiedzy jest naśladowanie ruchów i głosów zwierząt z określonych stref oraz rozpoznawanie zapachów – malec może z zawiązanymi oczami odgadywać różne aromaty. W ten sam sposób warto rozwijać smak, wkładając do buzi dziecka owocowe i warzywa, aby odgadło nazwę produktu.