Jakie dodatkowe badania diagnostyczne warto wykonać?
Systematycznie wykonywane badania pozwalają na szybką diagnostykę wielu schorzeń i rozpoczęcie skutecznego leczenia. O jakich badaniach warto pamiętać?
- Badania krwi
Dzisiaj dzięki badaniom krwi można określić różne parametry prezentujące stan zdrowia pacjenta. Podstawowe badanie krwi to morfologia oraz OB, lecz można wykonać także szeroką gamę innych rodzajów badań, na przykład:
- glukoza
- lipidogram – cholesterol, trójglicerydy
- próby wątrobowe – ALAT, ALT, AspAT, AST
- profil tarczycowy – TSH, FT3, FT4
- kreatynina
Wiele laboratoriów analitycznych oferuje specjalne pakiety badań dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku.
- Zdjęcie RTG klatki piersiowej
To badanie diagnostyczne, które polecane jest przede wszystkim osobom palącym papierosy, a także pracującym w zanieczyszczonym środowisku. Stanowi ono podstawowe badanie w rozpoznawaniu nowotworów płuc.
- USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej, czyli badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej to wszechstronne badanie obrazowe wykonywane z użyciem aparatu USG. Jest nieinwazyjne i bezbolesne, lecz wymaga odpowiedniego przygotowania.
Badanie USG jamy brzusznej pozwala na ocenę wielu narządów znajdujących się w tym obrębie, w tym między innymi wątroby, dróg żółciowych, trzustki, jelit, nerek, pęcherza moczowego.
- Densytometria kości
Tego rodzaju badanie prowadzone jest jako profilaktyka osteoporozy – choroby kości zwiększającej ich łamliwość.
Densytometria kości rekomendowana jest przede wszystkim dla kobiet w okresie pomenopauzalnym, a także dla mężczyzn w okresie po 65. roku życia. Dzięki niemu można określić gęstość kości, a także w porę wykryć zagrażającą pacjentowi osteoporozę.
- Cytologia
Cytologia to badanie ginekologiczne prowadzone jako profilaktyka raka szyjki macicy. Badanie to polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i poddaniu go ocenie przez specjalistę.
Badanie cytologiczne powinno być prowadzone co najmniej co 3 lata u kobiet, które rozpoczęły współżycie. Wielu ginekologów przeprowadza badanie częściej. Jest on proste i szybkie w wykonaniu, a także bezbolesne dla pacjentki.