Jak wykończyć powierzchnię tarasu?

Taras stanowi łącznik między wnętrzem domu a ogrodem. Jest strefą relaksu, ale i atutem dekoracyjnym budynku. Jak wykończyć jego powierzchnię, by była estetyczna i praktyczna?

Często wybieranym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Nie stanowią problemu w montażu, a wachlarz wzorów jest nieustannie poszerzany przez producentów. Należy pamiętać, by wybrać rodzaj odporny na czynniki zewnętrzne, a zatem na mróz, wilgoć i kwasy. Ważna jest również klasa antypoślizgowości. Płytki ceramiczne należy utrzymywać w czystości, by zachowały swoje właściwości (miedzy innymi antypoślizgowe), co może być dla niektórych uciążliwe.

Nieco zbliżoną alternatywą jest kamień. Dodaje naturalności i świetnie wkomponowuje się zarówno w styl nowoczesny, jak i rustykalny. Płyty kamienne mogą być duże, mniejsze (cięte), bardziej lub mniej nieregularne. Nie są one trudne w montażu, gdyż charakteryzuje je zbliżona grubość. Kamień to materiał bardzo wytrzymały, a wybierając odpowiednią strukturę, możemy też liczyć na jego antypoślizgowość. Najczęściej do pokryć wykorzystuje się gnejs, łupek łyszczykowy lub szarogłazowy.

Pożądaną obecnie opcją jest drewno. Materiał ten nadaje tarasowi ciepły i naturalny wygląd. Stosuje się go jako pokrycie w kilku formach: deski tarasowe, deski kompozytowe, płytki tarasowe. Do wykonania każdej z nich stosuje się zazwyczaj drewno egzotyczne, ze względu na jego zwiększoną wytrzymałość. Najpopularniejsze gatunki to  bangkirai i massaranduba. Po odpowiedniej obróbce termicznej można także stosować drewno jesionowe i świerkowe. Mowa wtedy o pokryciach z termojesiona i termo świerku.

Deski tarasowe są montowane na klipsy. Ich atutem jest to, że można je ułożyć nawet na poziomie trawnika. Deski kompozytowe są bardziej wytrzymałe i wydają się lepszą opcją na dłuższy okres użytkowania. W ich produkcji stosuje się polietylen, co zwiększa ich trwałość. Są układane na legarach. Płytki tarasowe to najbardziej odporna na czynniki zewnętrzne forma, zatem często spotykana w przestrzeniach publicznych.

Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji, wybór pokryć tarasowych jest naprawdę szeroki. Projektując taras, urządzający nie są już ograniczeni dostępnością materiałów, a jedynie własną oryginalnością i wyobraźnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.