Jak opiekować się seniorem chorym na Parkinsona
Choroba Parkinsona to jedna z najpowszechniejszych chorób wieku starczego. Wywołana jest przez zmiany zachodzące w neuronach i jak dotąd nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa. Najczęściej pojawia się u osób po 60 roku życia, kiedy to ryzyko zachorowania na nią ocenia się na poziomie 1,5%. Co warto wiedzieć zarówno o samej chorobie, jak i opiece nad pacjentem?
Choroba Parkinsona – jak się objawia?
Choroba Parkinsona jest trudna do wykrycia i bardzo często rozwija się kilkanaście lat, zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Mogą należeć do nich spowolnienie ruchów, problemy ze snem i mową, trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu czy spoczynkowe drżenie kończyn. U starszych osób pojawiają się problemy z koordynacją ruchową oraz sztywność mięśni, chory przyjmuje pochyloną sylwetkę. Nierzadko również zmaga się z bezsennością. Leczenie choroby Parkinsona polega głównie na stosowaniu farmakologii, której zadaniem jest spowalnianie jej postępów. Pacjenci w zaawansowanym stadium, często potrzebują niemal całodobowej opieki w miejscach takich jak dom spokojnej starości. Łódź to miasto, w którym szczególnie dużo tego typu placówek.
Jak opiekować się chorym?
Duże znaczenie ma codzienny ruch, ponieważ pozwala na zachowanie sprawności ruchowej i minimalizuje ryzyko groźnych wypadków oraz zmniejsza bóle spowodowane sztywnością mięśni. Seniorom polecane są więc umiarkowane ćwiczenia fizyczne – na przykład spacery czy wykonywanie domowych obowiązków pod nadzorem innej osoby. W diecie chorego najczęściej ponosi się kaloryczność posiłków oraz obniża poziom białka, co jest pomocne w przypadku drżenia kończyn. Posiłki powinny być lekkostrawne i łatwe do przełknięcia, bogate w błonnik oraz witaminy z grupy B. Choroba Parkinsona atakuje nie tylko ciało, ale też umysł, dlatego chory powinien poświęcać czas na ćwiczenia pamięci, co pomoże mu poprawić jakość życia oraz zachowywać pozytywne nastawienie. Mieszkanie seniora cierpiącego na tę chorobę powinno być odpowiednio przystosowane, tak aby ograniczyć ryzyko upadków. Należy usunąć wszelkie przeszkody, takie jak progi, schody czy luźne dywany. Warto stawiać na maty antypoślizgowe oraz barierki.