Gumowe uszczelki do okien i drzwi

Okna oraz drzwi bez odpowiednich uszczelek nie spełniają w pełni swojej funkcji. Powodują poważne utraty ciepła oraz nie zapewniają odpowiedniej izolacji akustycznej. Szczególnie w naszej szerokości geograficznej wysokiej jakości uszczelki to podstawa. Chociaż na rynku znajdziemy różnego rodzaju uszczelki, które różnią się materiałem i ceną, powszechnie dostępne i chętnie wybierane są uszczelki gumowe. Co warto o nich wiedzieć?

Co warto wiedzieć o uszczelkach?

Uszczelki do okien lub drzwi produkowane są z różnego rodzaju materiałów – na rynku znajdziemy między innymi modele EPDM, TPE, PCV, silikonowe, poliuretanowe czy właśnie gumowe, którym poświęcimy więcej uwagi w dalszej części artykułu. Same uszczelki powinno się dobierać do rodzaju okna – warto więc zastanowić się, z jakiego materiału wykonana jest stolarka okienna w naszym domu. Niemałe znaczenie ma też miejsce, w którym się ono znajduje, jeżeli jest to okno dachowe, uszczelki powinni charakteryzować się wyższą odpornością na promienie słoneczne. Uszczelki mogą różnić się sposobem montażu – najczęściej wciska się je we wręb okna lub nasuwa na jego profil. Uszczelki warto wymienić przy okazji wymiany szyby lub zawsze wtedy, gdy widzimy taką potrzebę.

Gumowe uszczelki do drzwi i okien – zalety

Uszczelki z gumy wyróżniają się elastycznością i miękkością, dzięki czemu doskonale spełniają swoją funkcję uszczelniającą. Znajdują zastosowanie zarówno w oknach i drzwiach wykonanych z drewna, jak i profili PCV. Skutecznie zabezpieczają przed utratą ciepła, co przekłada się na oszczędności w rachunkach. Dzięki nim, nawet w okresie jesienno-zimowym możemy liczyć na przyjemny komfort termiczny we wnętrzu mieszkania czy domu. Kolejnym argumentem przemawiającym za wybraniem właśnie uszczelek gumowych jest ciche domykanie. Zamykając drzwi lub okna, ich skrzydła natrafia na gumową uszczelkę, a nie na ościeżnicę, dzięki czemu ogranicza się nieprzyjemny hałas. Co więcej, uszczelki te są łatwo dostępne – ich uniwersalne rozmiary, sprawiają, że bez problemu dobierzemy konkretny model do naszej stolarki okiennej. Ich kolejną, niewątpliwą zaletą jest łatwo montaż – z powodzeniem zrobi to osoba, która nie ma dużego doświadczenia w majsterkowaniu – polega on jedynie na wsunięciu uszczelki we wgłębienie ościeżnicy. Zamontowanie uszczelki przebiega szybko, sprawnie i bezproblemowy.