Gdzie bezpiecznie kupić używany samochód?

Wprawdzie na polskim rynku znajduje się wiele używanych samochodów, to jednak znalezienie tego właściwego może być niemałym problemem. Gdzie poszukiwać samochodów z drugiej ręki, które będą dobrym zakupem?

Najczęściej poszukiwania używanych aut rozpoczynamy od przejrzenia ogłoszeń dostępnych w internecie. Wystarczy tylko określić parametry pojazdu, którego poszukujemy, aby natychmiast zobaczyć oferty spełniające nasze wymagania. Możemy też wybrać się na giełdę samochodową albo do komisu.

Jednak musimy wtedy zdawać sobie sprawę z tego, że same zachęcające zdjęcia i atrakcyjny opis to nie wszystko – eksperci wskazują, że nawet około połowa samochodów wystawianych na sprzedaż zawiera różne usterki i wady, o których kupujących nie wie w momencie zakupu.

Kupujesz używane auto? Sprawdź je przed podpisaniem umowy

Zatem w sytuacji, gdy będziemy chcieli zakupić używane auto z ogłoszenia, komisu czy z giełdy, zawsze musimy pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzić jego stan techniczny, a także stan prawny – zdarzają się pojazdy, które są kradzione.

Na co dokładnie zwrócić uwagę? Lista jest bardzo długa, ponieważ usterki mogą manifestować się na różne sposoby, między innymi przez niewłaściwą pracę silnika, niedopasowane elementy karoserii, zardzewienia, kontrolki, niewłaściwą grubość lakieru, która możemy zbadać specjalnym miernikiem.

Oczywiście, oprócz dokładnego zapoznania się z pojazdem z zewnątrz i od środka warto także odbyć jazdę próbną – bez niej trudno będzie nam określić, jak rzeczywiście działa samochód i czy będzie mógł spełnić nasze wymagania.

Jeśli nie mamy czasu na to, aby sprawdzić pojazd samodzielnie, możemy także zapytać sprzedającego, czy zgadza się na wizytę w serwisie, który przeprowadzi odpowiednie testy. Do usługi też firmy rzeczoznawcze, które w cenie około 200-500 złotych dokładnie sprawdzą dla nas pojazd.

A może samochód używany od dealera?

Warto jednak wskazać, że ogłoszenia, giełdy i komisy to jeszcze nie wszystkie miejsca, gdzie możemy poszukiwać używanych samochodów. Atrakcyjne oferty będziemy mogli znaleźć też w salonach dealerskich marek – wiele z nich oferuje samochody otrzymywane przez klientów w rozliczeniu przy zakupie nowych, a także samochody poleasingowe.

Plusem zakupu auta w salonie dealerskim jest możliwość uzyskania dostępu do dokładnych wyników badań technicznych, gwarancja na używane pojazdy, która najczęściej wynosi od pół roku do roku, a także dodatkowe udogodnienia, na przykład tanie ubezpieczenie, możliwość skorzystania z różnych form finansowania – leasing, kredyt samochodowy. Warto więc także sprawdzić auta u dealera – można znaleźć prawdziwe perełki bez ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.