Eksploatacja samochodu terenowego na codzień

Marzeniem wielu kierowców jest samochód terenowy, który pozwoliłby im na eksploatację w każdych warunkach – bez znaczenia czy mówimy o ruchu miejskim, szutrowej drodze leśnej czy głębokich zaspach w zimie. Jednak bardzo często duży samochód terenowy oznacza również znacznie większe koszty, które rosną niewspółmiernie wysoko w przypadku awarii. Na co zwracać uwagę, decydując się na zakup terenówki?

Po pierwsze silnik

Jeśli kupujesz używaną terenówkę, to z zasady możesz założyć, że była dość ciężko eksploatowana. Takich samochodów nie kupuje się przecież aby stały w garażu lub były delikatnie eksploatowane na trasie – w zdecydowanej większości przypadków pracują one ciężko i długo. To właśnie miłośnicy offroadowych wypadów najczęściej decydują się na taki pojazd. Dlatego też silnikowi należy się bardzo uważnie przyjrzeć – możliwe, że rozszczelnieniu uległy np. pierścienie olejowe i zużywa olej, co oznacza zbliżający się remont jednostki napędowej. Bardzo narażona na uszkodzenia jest także uszczelka pod głowicą – jazda na wysokich obrotach z niskimi prędkościami (np. w przypadku zakopania się w błocie lub pokonywania bezdroży) często oznacza właśnie wykorzystywanie najniższych przełożeń. Jeśli doszło do przegrzania silnika, to również należy przygotować się na wydatki – nie oznacza to, że nie warto zdecydować się na dany egzemplarz, ale powinno to znaleźć odzwierciedlenie w cenie pojazdu.

Po drugie napędy i skrzynia

Oprócz silnika również układ przenoszenia napędu jest bardzo narażony na przedwczesne zużycie podczas jady – szczególnie dotyczy to skrzyń biegów, wałów i napędu 4×4. Trudne warunki eksploatacyjne i niemała moc silnika nie pozostają bez wpływu na te elementy – zarówno automatyczne jak i manualne przekładnie nie mają łatwego życia. W tych pierwszych uszkodzić może się naprawdę sporo rzeczy, ze sterownikiem na czele. Nierzadko użytkownicy zaniedbują wymianę oleju, co niestety odbija się później na żywotności skrzyni. Przy przekładniach manualnych główną bolączką będą zużywające się sprzęgła – jazda na półsprzęgle, typowa dla eksploatacji w terenie niestety odbija się negatywnie na tym elemencie.

Warto również ocenić stan wałów napędowych i łożysk – posłuchać czy nie huczą, nie ciekną i się nie grzeją. Szczególnie w modelach z dołączanym napędem nietrudno o uszkodzenia podczas nieumiejętnej jazdy – dlatego trzeba ocenić sprzęgiełka czy przekładnie planetarne. Jeśli wszystko jest w dobrym stanie to najczęściej czeka Cię jeszcze długa i bezproblemowa eksploatacja.