Cegła klinkierowa – wytrzymała, odporna i stylowa

Klinkier jest jednym z często wybieranych materiałów budowlanych. Chociaż nie jest tani, to jednak ze względu na swoje właściwości jest bardzo dobrym wyborem do wnętrz i na zewnątrz.

Do produkcji wyrobów klinkierowych wykorzystuje się gliny wapienno-żelaziste, wapienno-magnezjowe lub żelaziste, które wypalane są w wysokich temperaturach rzędu od 1000 do 1300 °C. Klinkier może mieć różne formy – najczęściej jest to cegła klinkierowa, ale również możemy spotkać się z innymi wyrobami, na przykład płytkami klinkierowymi, gotowymi parapetami, brukiem klinkierowym, dachówkami.

Właściwości klinkieru

Ze względu na sposób produkcji oraz zastosowany typ gliny wyroby klinkierowe mają jednak o wiele lepsze właściwości od innych wyrobów ceramicznych, na przykład cegły licowej.

Przede wszystkim cegła klinkierowa czy płytki są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, na przykład takie jak wilgoć, mróz. Klinkier ma właściwości mrozoodporne oraz bardzo niską nasiąkliwość rzędu 6%, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywany również na zewnątrz.

Klinkier może zatem przez dłuższy czas służyć jako element dekoracyjny czy konstrukcyjny – przez lata będzie wyglądał efektownie, nie będzie się kruszył i odpadał. Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że konieczne jest wykorzystanie do niego odpowiedniej chemii budowlanej.

Do wyboru mamy szeroką gamę wyrobów klinkierowych w różnych wzorach i kolorach. Oprócz klasycznego koloru ceglastego możemy też zdecydować się na klinkier w innych kolorach, na przykład takich jak brązowy, bordowy, szary, a nawet czarny. To powoduje, że pasują one do różnych aranżacji – zarówno przestrzeni w tradycyjnym stylu, jak i w tym nowoczesnym.

Ze względu na swoje właściwości cegła klinkierowa, płytki oraz inne materiały mają bardzo szerokie zastosowanie.

Przykładowe zastosowanie wyrobów klinkierowych:

  • wykończenie elewacji budynków – całościowo lub dla podkreślenia detali, na przykład na ganku, tarasie, balkonie
  • wykończenie cokołu budynku
  • budowa ogrodzeń
  • dekoracja ścian w budynkach
  • wykończenie kominów, kominków
  • elementy małej architektury, na przykład okręgi, murki oporowe, kwietniki
  • wykończenie parapetów
  • pokrycia dachowe

To tylko przykładowe zastosowanie wyrobów klinkierowych, ponieważ można również spotkać je w wielu innych miejscach.

Do zapoznania się ze swoją ofertą wyrobów klinkierowych zaprasza firma Klinkier-bud, w której asortymencie znajdziemy wiele wysokiej jakości cegieł, płytek i innych klinkierów. Z asortymentem można zapoznać się już teraz on-line pod adresem: klinkierbud.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.